Nëna u merr jetën dy vogëlushëve të saj ..

Rusi- Elena Karimova, dyshohet se ka mbytur vajzën, Khadizha 4 vjeçe dhe djalin Suleiman, 2 vjeç, në pjesën e pasme të makinës përpara se të digjte dy trupat e tyre. Pamjet e fundit të saj janë filmuar nga një market tek një karburant ku ajo ka qëndruar për tu blerë çokollata, përpara se të kryente veprimin e tmerrshëm.

Ngjarja tragjike që ka shokuar mbarë opinion publik ka ndodhur në Nizhny Novgorod të Rusisë Perëndimore. Ajo ka çuar dy vogëlushët e saj në një ndërtesë të pabanuar dhe më pas u ka hedhur benzinë duke u vënë flakën, raporton Metro.

Duke pasur frikë se tymi do të tërhiqte vëmendjen e njerëzve ajo ka marrë dhe ujë me vetë për ta shuar zjarrin. Prokurorët të cilët janë duke hetuar ngjarjen makabre, thanë se trupat e fëmijëve janë mbytur dhe më pas janë dërguar në një ndërtesë ku dhe janë djegur.

Një banor i zonës ka thënë se në fillim zjarrfikëset menduan se kufomat ishin të ndonjë kafshe, por më pas zbuluan se ato ishin fëmijë.

Evgeni Katyshev : Zjarrfikësi fillimisht mendoi se kufoma e djegur i përkiste një qeni. Por kur ai u afrua më afër, ai kuptoi se ishin kufomat e dy fëmijëve.

Trupat e vogëlushëve ishin dëmtuar tmerrësisht shumë dhe ka qenë e vështirë për të identifikuar gjininë e tyre, kanë thënë hetuesit dhe ekspertët e mjekësisë ligjore.

Në deklaratën e saj të parë, 27- vjeçarja ka thënë se ka qenë e pamundur që të rriste dy fëmijët e saj, pasi nuk kishte para të mjaftueshme. “Në fillim kam jetuar me burrin, por më pas jam divorcuar dhe e kisha shumë të vështirë për ti rritur fëmijët”, ka thënë ajo kur është pyetur lidhur me arsyet e krimit monstruoz. Por, më vonë e ka tërhequr këtë deklaratë.

Karimova ka një faqe biznesi me 27 mijë ndjekës në Instagram dhe shpenzonte para për të bërë pushime.
Nëna e saj, Natalia Testenkova ka folur lidhur më vrasjen makabre dhe ka thënë se nuk është e mundur që vajza e saj të kryente këtë veprim. “Ne nuk e besojmë këtë. Ajo është nënë e dashur. Si mund të vriste fëmijët e saj? Ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur, por ne nuk besojmë se këta janë fëmijët e saj që u gjetën të djegur”.

Dy javë para se të kryente vrasjen, Karimova në një kartolinë të publikuar për ditëlindjen e vajzës së saj, ka shkruar: “Ti je shpirti im, je arsyeja për të cilën jetoj, ti je kopja ime”./tvklan.al

Nëna shkon të lindë 3 binjakë, por ajo që zbulon në spital e trondit

Lajmi se je duke pritur binjakët do të ishte një tronditje edhe pse e ëmbël për shumë nëna. Pra, kur mjekët i thanë 23-vjeçares Becki-Jo Allen se kishte tre fëmijë në bark, ajo u habit.

Por sapo Beck-Jo lindi, ai mori një tjetër surprizë, një surprizë për të cilën nuk ishte përgatitur. Ajo zbuloi se tre fëmijët e tij meshkuj janë tepër të rrallë: Tre binjakë identik. Cilat janë shanset? 1 në 200 milionë,

Të tre fëmijët, Roman, Roço dhe Rohan kanë lindur me prerje cezariane, kur Becki-Jo ishte në javën e saj të 31-të shtatzënisë. Ata peshonin rreth 1.5 kg dhe duhej të kalonin gjashtë javët e para në kujdesin intensiv shtypni posht rek,lamen dhe lexo me shume

Të qenit shtatzënë me binjakë zakonisht përfshin më shumë ndërlikime dhe është e rrallë që të tre fëmijët të mbijetojnë. Por fatmirësisht, të tre kanë mbijetuar dhe kanë fituar peshë në mënyrë të vazhdueshme, shkruan ShkodraNews. Dhe pas një muaji e gjysmë në spital, fëmijët ishin gati të shkonin në shtëpi.

Mjekët thanë se binjakët nuk ishin identikë. Por të gjithë ata që vizituan familjen vunë re se sa ishin tepër të ngjashëm. Dhe kështu, Becki-Jo vendosi t’i analizojë ato më tej, shkruan ShkodraNews. Ajo kontaktoi një kompani për të kryer një test të ADN-së. Pasi kampionet u mblodhën dhe u dërguan në një laborator, ajo mori përgjigjen e tyre. Roman, Roço dhe Rohan ishin gjenetikisht identike. Është tepër e rrallë që një vezë të ndahet në dy dhe pastaj një nga këto dy qeliza të ndahet përsëri gjatë ditëve të para të shtatzënisë.

Roman, Roço dhe Rohan duken dukshëm të ngjashëm. Por Becki-Jo nuk ka problem t’i dallojë fëmijët e saj. “Vetëm kur ata flenë më duken identikë. Por ata të tre kanë personalitete krejtësisht të ndryshme”, thotë nëna.

Binjakët përdorin rreth 130 pelena në javë.

6-vjeçarja Indiana, duket mjaft e lumtur me vëllezërit e saj të vegjël.

Ndajeni këtë histori në qoftë se dëshironi t’i uroni lumturi dhe fat të mirë kësaj familje në të ardhmen!

Një shpërndarje nuk na kushton asgjë, por mund ta ndihmojë këtë familje. Ka nevojë për të gjithë ne!

Kjo është një ndër ato pamje që zor se të del lehtë nga mendja e zemra…

E qara e kësaj vogëlusheje të sëmurë, rrëfimi i nënës dhe i motrave e vëllezërve të saj, të këpusin shpirtin.
“Fundjavë ndryshe” ka publikuar këto pamje të trishta të familjes Çera, duke bërë thirrje për të gjithë ata që kanë mundësi të kontribuojnë që këta fëmijë të kenë një banesë normale e të mos jetojnë më në barake.

Të gjithë bashkë, me pak ndihmë, mund të bëjnë shumë…

Për të gjithë ato që duan të dhurojnë :
Link i dhurimit Paypal ose Credit Card : https://ffn.al/en/donate-2/ Link i dhurimit GOFUNDME : https://www.gofundme.com/fundjavendrysheal

FUNDJAVE NDRYSHE: NR I LLOGARISE – MONEDHA – IBAN

0011184027 – ALL – AL76202110130000000011184027, 0021184027 – EUR – AL61202110130000000021184027

0031184027 – USD – AL46202110130000000031184027, SWIFT CODE – SGSBALTX, EMRI I BANKES – RAIFFEISEN BANK SHA

Fundjavë Ndryshe, apel familja Çera

Kemi parë keq, po më keq se kaq nuk kemi parë kurrë. Të Nderuar Miq, kjo është historia e trishtë e familjes Çera Trishtim i madh! Le të bëhemi bashkë! 😪😪😪Ju lutem shpërndajeni postimin! Kontakt : +355688089999Për të gjithë ato që duan të dhurojnë : Link i dhurimit Paypal ose Credit Card : https://ffn.al/en/donate-2/Link i dhurimit GOFUNDME : https://www.gofundme.com/fundjavendryshealFUNDJAVE NDRYSHENR I LLOGARISE – MONEDHA – IBAN0011184027 – ALL – AL762021101300000000111840270021184027 – EUR – AL612021101300000000211840270031184027 – USD – AL46202110130000000031184027SWIFT CODE – SGSBALTXEMRI I BANKES – RAIFFEISEN BANK SHA“Bamirësia nuk të varfëron”#fundjavendryshe

Posted by Arbër Hajdari on Saturday, 19 January 2019